Blog

Efektywność energetyczna domów modułowych

Efektywność energetyczna domów modułowych

czy ogrzewanie w domu modułowym i prefabrykowanym jest drogie

Domy modułowe mogą być energooszczędne jeśli dobrze wykorzystamy ich potencjał. Wybierając materiały o odpowiednich parametrach i stosując nowe technologie można zmniejszyć koszty energii i tym samym wiele zaoszczędzić. Pomoże to uczynić Twój dom modułowy bardziej komfortowym.

Ogrzewanie

Przy wyborze odpowiedniego ogrzewania ważne jest, aby dopasować odpowiednią jednostkę do swojego domu modułowego. Posiadanie odpowiedniego urządzenia może pomóc zaoszczędzić pieniądze na paliwie i zapewnić cichszy i bardziej energooszczędny system grzewczy.

Pompa ciepła to rodzaj systemu powszechnie stosowanego w domach modułowych. Wykorzystuje tę samą koncepcję, co centralna jednostka klimatyzacyjna, ale została zaprojektowana w celu zapewnienia bardziej wydajnego i opłacalnego systemu.

 

Chłodzenie

Do chłodzenia domu można używać pojedynczych klimatyzatorów pokojowych, ale bardziej wydajne jest korzystanie z centralnego systemu klimatyzacji. Duże centralne klimatyzatory mogą nie wydawać się bardziej energooszczędne, ale są, gdy dzielisz swój dom modułowy na strefy i chłodzisz tylko strefę, w której się znajdujesz. W nocy możesz zaoszczędzić pieniądze, nie chłodząc kuchni lub salonu.

 

Nieszczelności (okna i drzwi)

Okna domu modułowego powinny być podwójnie oszklone, aby zminimalizować infiltrację powietrza. Podobnie jest z drzwiami zewnętrznymi, te z litym rdzeniem pozwolą uniknąć nieszczelności.

 

Zarządzanie ciepłem słonecznym

Energia słoneczna może pomóc zaoszczędzić dużo pieniędzy, jeśli będzie odpowiednio zarządzana. Możesz myśleć, że nigdy nie korzystałeś z energii słonecznej w swoim domu, ale tak jest. Mowa tu nie o panelach fotowoltaicznych, choć i one są świetnym rozwiązaniem. Energia słoneczna ogrzewa Twoje domy w gorące dni, zwiększając koszty chłodzenia. Stosując markizy lub osłony okienne można zmniejszyć nasłonecznienie nawet o 80%.

Kolor dachu i użyty na nim materiał może również mieć duży wpływ na to, jak bardzo słońce nagrzewa Twój dom w letnie dni.

 

Izolacja

Izolacja jest dobrze znanym sposobem na poprawę efektywności energetycznej domu. Izolacja jest oceniana w skali „R”. Im wyższa wartość „R”, tym lepsza izolacja.