Blog

Jak wybrać idealny projekt domu?

Jak wybrać idealny projekt domu?

projekt domu na zgłoszenie do 70m2

Marzenie o wspaniały domu z własnym ogródkiem silniej ukorzeniło się w nas podczas panującego lockdownu w marcu ubiegłego roku. Przebywanie w jednej przestrzeni przez dłuższy czas nie wpływa dobrze na samopoczucie, dlatego obecnie na rynku nieruchomości obserwujemy wzrost zainteresowania domami. Zmiana otoczenia na większą przestrzeń z możliwością aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, nie zależnie od pory roku, wydaje się idealnym rozwiązaniem. Szczególnie, że koniec lockdownu wciąż jest tylko mglistą zapowiedzią, a informacje płynące od pracodawców biurowych wskazują na nie zbyt rychły powrót do biur w pełnym składzie. 

Z doświadczenia wiemy, że samodzielna budowa domu jest czasochłonna, wymaga znajomości optymalnego zarządzania pracami budowlanymi i wiedzy na temat poszczególnych materiałów czy instalacji. Od znalezienia i analizy działki, dobór projektu, który spełni nasze oczekiwania lub architekta, który w pełni je zrozumie, znalezieniu firmy budowlanej, instalatorów, koordynacja wszystkich prac, aż po wykończenie. 

W tym artykule skupimy się jak zatem wybrać odpowiedni projekt domu. Dom to nie tylko eleganckie poduszki z aksamitu, obraz malowany na zamówienie oddający niezwykły charakter artysty, czy wybór zastawy stołowej. Projektowanie przestrzeni rozpoczyna się od jej funkcjonalności, dopasowaniu do potrzeb i oczekiwań mieszkańców.  

Jak w takim razie przygotować się do wyboru odpowiedniego projektu nie tracąc długich godzin? 

Głównie to seria pytań, na które każdy musi samodzielnie odpowiedzieć. Wysnute wnioski staną się bazą i zawężą poszukiwania. Pamiętajcie jednak, że każdy z nas jest inny i nie wszystkie pytania oraz  propozycje wniosków będą adekwatne dla każdego. 

 

Ile przestrzeni potrzebuję? Ile pokoi, łazienek?

PRZYKŁADOWE WNIOSKI  

Jeśli rodzina liczy 4 osoby, 2 dorosłych + 2 dzieci dwie łazienki i 3 sypialnie to najlepszy wybór. Pokoje nie muszą być duże ok 10-15m2 dla dzieci oraz łazienki jedna z wanną, a druga z prysznicem. 

 

Dom parterowy czy piętrowy?

PRZYKŁADOWE WNIOSKI  

Mam dwoje małych dzieci, w tym momencie mają wspólny pokój, ale jak podrosną powinny mieć własną przestrzeni, nam też przyda się czasem trochę spokoju i prywatności – dom piętrowy.
Dzieci niedługo wyjadą na studia, ale mama mogłaby zamieszkać z nami – dom parterowy. 

 

Otwarta kuchnia czy wydzielona?

PRZYKŁADOWE WNIOSKI  

Dużo gotuje dla całej rodziny i spędzam w kuchni wiele czasu – duża otwarta kuchnia, aby mieć możliwość interakcji z domownikami.
Urządzam przyjęcia dla znajomych i rodziny, ale na co dzień nie gotuję – otwarta kuchnia.
Nie wiele gotuję, głównie jadam na mieście – wydzielona kuchnia lub ukryta. 

 

Stół na 4, 6 czy 8 osób?

Ile osób liczy Twoja rodzina? Jak często przyjmujesz gości?
PRZYKŁADOWE WNIOSKI Dla 4 osobowej rodziny z dwojgiem dzieci, zazwyczaj w domu często przebywają dziadkowie, dlatego warto przemyśleć dla nich miejsce przy stole. 

 

Oglądamy telewizję lub filmy? Jak często?

PRZYKŁADOWE WNIOSKI  

Często oglądam programy telewizyjne – potrzebne jest miejsce na telewizor.
W weekendy wieczorami oglądamy filmy – może warto pomyśleć o rzutniku? 

 

Ile miejsca na przechowywanie potrzebuję? 

Od razu uprzedzę, odpowiedź jak najwięcej nigdy nie rozwiąże sytuacji. W tym miejscu warto zrobić dokładną analizę posiadanych rzeczy, a nawet tych, które są w naszych planach. Wypisując wszystko w formie listy, pomoże zaplanować ilość szaf, komód i schowków. Na etapie projektowania warto też zrobić decluttering – czyli przegląd i pozbycie się nieużywanych przedmiotów czy ubrań. Zazwyczaj robimy to krótko, przed przeprowadzą. W nowym domu okazuję się, że mamy dużo więcej wolnej przestrzeni i podświadomie szybko ją uzupełniamy, dokupując wiele nowych przedmiotów. Nie tylko traci nam tym przestrzeń, ale i nasze portfele.

Tych pytań bywa o wiele więcej. Również mogą się różnić w zależności od trybu życia, pasji, wykonywanej profesji, ilości mieszkańców i innych czynników. W dokładnej analizie pomogą specjaliści – architekci wnętrz, wskażą, na co zwrócić uwagę i przez cały proces przejdą razem z Wami, wynikłe wnioski później zaimplementują w projekcie.

Na koniec wspomnę, że zdecydowanie nie zalecam wyboru projektu wyłącznie na podstawie budżetu. Kwestie te są istotne, ale we własnym domu spędzamy bardzo dużo czasu, jest to przestrzeń, która spełnia nie tylko funkcje domu, pracy, nauki (szczególnie aktualnie, gdy zajęcia odbywają się przez internet), miejsca spotkań, pasji, więc warto zadbać o jakość i swój komfort.